Odbierz darmową naklejkę Dodaj miejsce
Najlepszy przyjaciel pies.
2017-05-08 15:00:56

Jeśli wierzyć zapewnieniom naukowców, psy żyją z nami od ponad 12000 lat, stanowiąc tym samym pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę. Ich lojalność, przywiązanie i waleczność uczyniły z nich niezastąpionych towarzyszy, bez których ciężko jest sobie wyobrazić nasze życie. Pilnują naszych domów, pomagają osobom niepełnosprawnym, ryzykują życie szukając materiałów wybuchowych lub ofiar śnieżnych lawin.

Dla większości z nas pies to nasz przyjaciel, powiernik, obrońca. Ale co z nami? Czy zawsze zapewniamy naszym psom to, czego naprawdę potrzebują (zamiast tego co nam wydaje się konieczne)?

Jak każdy związek, nasz związek z psami musi być satysfakcjonujący dla obu stron. Z naszej perspektywy często jest tak, że sama obecność psa w naszym życiu wystarczy do pełni szczęścia. Poza pożywieniem i wodą, psy jednakże muszą mieć zapewnionych kilka rzeczy aby były naprawdę szczęśliwe i nie przyprawiały nas o ból głowy swoim złym zachowaniem.1. Pies musi być psem. Coraz częściej spotykam się ze stwierdzeniem "mój pies jest moim dzidziusiem", które wyrządza więcej szkody niż pożytku. Nieustannie tuląc psa, nosząc go na rękach niczym zawiniątko, chroniąc go przed otoczeniem powodujemy, często nieświadomie, poważne zaburzenia zachowania. Psy nie potrafiące zostać same w domu, niszczące wszystko, co zdołają porwać, rzucające się na przechodniów czy uciekające w panice, kiedy ktoś zapuka do drzwi to tylko nieliczne przykłady. Nie twierdzę, że kochanie psa jest czymś złym, ale tłamszenie zwierzęcia już tak. Pies ma prawo do swojej prywatnej przestrzeni, do miejsca gdzie będzie miał spokój, także przed nami. Ważne też jest to, aby zapamiętać, że niezależnie ile miłości damy psu, nigdy nie uczyni to z niego człowieka. Z drugiej strony spectrum mamy pogląd, iż pies to domowy wilk, który próbuje przejąć kontrolę nad człowiekiem. Wilka należy zatem nieustannie dominować aby pokazać mu, kto tak naprawdę rządzi. Takie podejście do wychowania psów oraz do próby wyeliminowania niepożądanych zachowań jest bardzo mylne, a często wręcz niebezpieczne. Z mojego punktu widzenia, psa należy wychowywać a nie dominować. Żaden związek nie będzie w pełni udany jeśli oparty jest na nieustannych próbach pokazania drugiej stronie naszej wyższości i siły fizycznej. Tak, jak miłość nie uczyni z psa człowieka, tak samo nieustanne dominowanie go nie spowodują, iż zacznie on być wilkiem.

 

2. Pies musi wiedzieć jakie panują zasady. Psie kontakty różnią się od naszych ludzkich i to w dość ważnych kwestiach. Aby współżyć z nami w miarę harmonijnie, psy muszą znać kilka zasad. Na początek bardzo przyda się znajomość podstawowych komend, jak ‘siad’, ‘leżeć’, ‘zostaw’ oraz ‘oddaj’. Pies powinien również przyjść na zawołanie, nie gonić niczego co się rusza i nie szczekać dla samej miłości szczekania. Jeśli w domu mieszkają z psem dzieci, pies powinien wiedzieć jak się z nimi bawić by nie zrobić im krzywdy (zabawa zawsze musi być nadzorowana przez osobę dorosłą). Ważne jest, aby zasady były jednolite. Na przykład, jeśli mama pozwala psu wchodzić na kanapę a tata nie, wprowadza to zamieszanie. Dodatkowo stawia to psa w sytuacji, gdzie za wykonanie jednej - tej samej czynności jest chwalony (z mamą tuli się pod kocykiem) lub karany (tata krzyczy i wygania psa z pokoju). Takie postępowanie powoduje zamieszanie w psiej głowie dlatego warto przedyskutować zasady ze wszystkimi domownikami i w razie potrzeby, pójść na kompromis.

 

3. Pies musi wychodzić. Duże podwórko, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest zamiennikiem spaceru. Psie zmysły muszą być stymulowane – spacer w lesie czy na łące wiąże się z odkrywaniem nowych zapachów, których nie spotyka się codziennie na własnym terenie. Psy, które nie są odpowiednio stymulowane mogą przekopywać grządki, zjadać kwiaty, hałasować lub wygryzać dziury w płocie. Są i takie, które znudzone i niespokojne, wybierają ucieczki poza ogrodzenia, co dodatkowo może się wiązać z niebezpieczeństwem potrącenia psa przez samochód lub jego zaginięcia. Codzienne spacery to również niezastąpione narzędzie budowania silnej więzi i zaufania pomiędzy psem a przewodnikiem, a także możliwość socjalizacji psa z otoczeniem.

 

4. Pies musi mieć spokojne miejsce do odpoczynku. Jako że lęk separacyjny jest dosyć częstym zjawiskiem, które wymaga wielkiego nakładu pracy, lepiej jest mu zapobiegać. Pies, który potrafi wypoczywać w samotności jest psem bardziej pewnym siebie. Aby to osiągnąć, pies musi mieć swoje miejsce, gdzie może odpocząć bez obecności człowieka. Odpowiednie, wygodne posłanie lub wymoszczona kocami klatka spełnią to zadanie perfekcyjnie. Taki azyl sprawdza się róznież podczas najazdu gości, którzy nie zawsze potrafią opanowac się przed dokarmianiem psa przy stole czy traktowania psa jako zabawkę. W takich sytuacjach pies może pozostawić zamieszanie za sobą i odpoczywać w spokoju. Ważnym jest, aby psa nikt niepotrzebnie nie niepokoił jeśli ten wybierze małą drzemkę w samotności.

 

5. Pies musi mieć w nas obrońcę. Psy nie potrafią wypowiadać głośno swoich racji. W sytuacjach, gdzie liczy się ich zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, my jesteś ich głosem. Dlatego ważne jest, aby znać swojego psa i jego zachowanie aby wiedzieć, kiedy coś jest nie tak. Jeśli pies nie zachowuje się jak zwykle, nie daj się zbyć weterynarzowi, nie martw się, że jesteś przewrażliwiony. Kiedy na spacerze twój pies nie ma ochoty być miętoszony przez kolejne małe dziecko, mów o tym głośno. Mama lub tata znowu dokarmiają psa parówkami i jogurtem, co spowoduje problemy żołądkowe – daj im do zrozumienia, że to dla psa niezdrowe. Jeśli masz psa problemowego, który wymaga pracy, ale jego zachowanie sprawia, że się wstydzisz, bo ludzie się gapią – zapomnij o nich. Nieważne, czy kogoś urazisz, że ktoś będzie niezadowolony. Przestań przejmować się tym, co powiedzą lub pomyślą inni, bo niezależnie od tego, co zrobisz, i tak będą tacy, którzy będą oceniać. Ważny jest pies i jego samopoczucie oraz zdrowie. Prawdziwy miłośnik zwierząt zrozumie. Reszta się nie liczy.

 Autorką tekstu jest:

 
Agnieszka Strzała - Behawiorystka, doradca w dziedzinie żywienia i pierwszej pomocy dla psów.
Powrót
Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco z naszą ofertą
Załóż konto i odbieraj nagrody!
Za punkty lojalnościowe odbierz atrakcyjne zniżki i nagrody
Partnerem portalu jest: