Odbierz darmową naklejkę Dodaj miejsce
Jak dbać o psa zimą?
2021-02-09 11:38:17

Zima ma swoich zwolenników jak i przeciwników – takie stwierdzenie dotyczy również Psów, większość z nich uwielbia zabawy na śniegu, ale są też takie które zimą najchętniej nie wychodziłyby z domu. . Nasze domowe pupile także potrzebują odpowiedniego przygotowania. Dlatego, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby zadbać o psa zimą?

 LEGOWISKO

Odpowiednie przyszykowanie miejsca, w którym pies będzie spał oraz spędzał większość dziennego czasu stanowi bardzo istotną kwestię. Kiedy nasz czworonóg przebywa w  domu należy uważać na to, aby posłanie zwierzaka nie stało w przeciągu oraz by pupil nie przebywał długo na zimnej powierzchni np. kafelkach. Gdy jest to nieuniknione zadbajmy o wyłożenie chłodnego podłoża kocami, bądź dywanem. Warto uważać także na zachowanie psa przy różnego rodzaju źródłach ciepła – kominkach, czy piecach, gdyż grozi to poparzeniem zziębniętego zwierzęcia.

Inaczej sprawa ma się w stosunku do psów znajdujących się na zewnątrz. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłoby schronienie czworonoga w domu na czas zimy. Jednak w sytuacji, w której ma przebywać on na dworze musimy pamiętać o kilku kluczowych rzeczach:

* jadłospis – jedzenie psa powinno być ciepłe (ale nie gorące!).Odpowiednio dobrana karma  wspomaga organizm zwierzęcia w ciężkim zimowym okresie. 

* woda – podobnie jak w przypadku posiłków, w zimie powinniśmy poić czworonogi ciepłą wodą. Podawanie wody dla psa kilka razy w ciągu doby jest bardzo istotne, ponieważ może ona szybko zamarznąć, a brak dostępu do wody pitnej grozi odwodnieniem zwierzęcia.

 

*schronienie – buda z każdej strony powinna być porządnie ocieplona odpowiednim materiałem izolacyjnym, aby uchronić psa przed zimnem, wiatrem oraz śniegiem.

 

*ruch – pies, który ma możliwość swobodnego poruszania się wytwarza naturalne ciepło i samoistnie ogrzewa swój organizm, dlatego dobrze, gdy nasz pupil nie przebywa w kojcu lub, co gorsza na uwięzi.


SIERŚĆ A ZIMA

 

Odpowiednio zadbana sierść ma bardzo dobre właściwości izolacyjne. Dlatego zwłaszcza zimą powinniśmy o nią szczególnie zadbać. Regularnie rozczesywany włos sprzyja utrzymywaniu w sierści izolującej warstwy powietrza, która chroni nasze psiaki przed mrozem. Po każdym spacerze obowiązkowo należy dokładnie wysuszyć mokrą sierść pupila, opłukać ją z soli i wytrzeć łapy. W okresie zimowym nie przystrzygamy psiej szaty, żeby nie pozbawiać go naturalnej ochrony przed chłodem. Wyjątkiem od tej zasady powinny być łapy, tak by nadmiar futra nie ułatwiał przyczepiania się grud śniegu. Opuszki psich łap są bardzo wrażliwe na zimno, dlatego wymagają szczególnej troski. Stały kontakt z lodowatą powierzchnią i solą wykorzystywaną w wielu miejscach do posypywania chodników, może powodować ich pęknięcia, podrażnienia, a w rezultacie nawet poważne stany zapalne. Aby ochronić poduszki przed pękaniem, każdorazowo przed wyjściem na spacer należy smarować je maściami, oliwką lub wazeliną.  Po powrocie do domu konieczne jest dokładne osuszenie łap i – w razie potrzeby – delikatne nawilżenie.

 

 

UBRANKO

 

Ubranko dla psów to często tylko fanaberia opiekunów. Nie mniej jednak może być przydatne w przypadku psów ras małych oraz ras bezwłosych. Na ubranko warto zdecydować się także wtedy, gdy nasz pies ma już swoje lata i cierpi na problemy zdrowotne, np. schorzenia pęcherza.

Pamiętaj, że ubranie dla psa powinno być wygodne, praktyczne i dobrze wentylowane

 

AKTYWNOŚĆ

 

Aktywność psa powinna być dostosowana do jego predyspozycji oraz warunków panujących za oknem. W przypadku niskich temperatur na dworze niektóre psy ras małych powinny mieć ograniczone spacery, co nie znaczy, że właściciel nie powinien zadbać o dostarczenie psu odpowiedniej dawki ruchu czy rozrywki w domu. W przypadku psów ras średnich i dużych mamy większe możliwości, gdyż w tej grupie psów znajdziemy również takie rasy, które świetnie znoszą zimowe zabawy na świeżym powietrzu.

CO KRYJE ŚNIEG?

Jako, że pod grubą warstwą śniegu mogą znajdować się różne przedmioty, także ostre i niebezpieczne dla zwierzęcia, po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić łapki, a w razie jakichkolwiek nieprawidłowości skonsultować się z lekarzem.

Ciężka zimowa pogoda budzi wiele obaw wśród odpowiedzialnych właścicieli psów. Przeraźliwe zimno, przyprawiająca o drętwienie wilgoć i mrożące do szpiku kości wiatry… To wszystko może powodować dyskomfort dla Twojego Pupila. Zwrócenie szczególnej uwagi na dobre samopoczucie  przyjaciela w zimie sprawi, że oboje będziecie w pełni cieszyć się zimowym sezonem.

Postaraj się pamiętać o tym jak dbać o psa zimą, a pozostanie Ci już tylko cieszyć się wszystkim tym, co zima ma do zaoferowania. Większość psów szaleje na punkcie śniegu!

 

 


 

 
Donata Stremplewska
Powrót
Zapisz się do newslettera
i bądź na bieżąco z naszą ofertą
Załóż konto i odbieraj nagrody!
Za punkty lojalnościowe odbierz atrakcyjne zniżki i nagrody
Partnerem portalu jest: